Kokkuvõte jaanikust

Mustvee valla külade jaanik toimus esmakordselt põhjusel, et külaseltsid oleksid pisut aktiivsemad. Kuna kokkusaamisi on olnud viimastel aegadel piiratud kordi, siis saime pakkuda külaseltsidele ja külaelanikele võimalust tulla välja oma toodetega ja pakkuda huvilistele meeleolukat ning kohalikku käsitööd ja toitu ning kohalike muusikute pakutavat elamust.
Korraldusmeeskond: Uudo Mesi ja Simo Jaanso, Raivo Reisenbuk, Kalev Karo, Kalle Karo, Kaja Karo, Vello Reisenbuk, Kati ja Uljas Ilves, Sergei Haav, Liina Karo, Ulla Karo, Karola Kivilo, Ülle ja Jaanus Kõrre, Risto Tamm, Elle Sumla, Lauri Koort, Alari ja Lii Karro, Kaiel ja Andreas Altpere.

Esinejad: Liisi Altpere, August Karro, Rosalie Karro, Johannes Karro Piilsi külast. Johannes Haav Jõemetsast, Uudo Mesi Kärasist, pereandambel Möldrid Maetsmalt ja pereansambel Karod Kärasist.

Osalesid ja toetasid külaseltsid: Lohusuu Rannakultuuri Selts, Tammispää Külaselts, Ulvi Naiste Ühendus, Avinurme Külavanemate Koda, Avinurme Tünnilaat MTÜ, Peipsi Saunad (OÜ Lorest).

Oma käsitööd, toidukaupu, teenusepakkujad pakkusid: Logovest ja Sernat OÜ Lohusuust, Piret Tomson Tammispää külast, Küllike Pärn Avinurme Ülejõe küla Mikovälja talust, Kaja Traks Maetsma külast, O. V. Mölder Maetsma külast. Haljand Paju endisest Kodasaare külast, Johannes Haav ja Piret Haav endise Soldativälja küla Madruse talust, Margot Haav Kärasi külast, Ivar ja Raimond Ilves endisest Soldativälja küla Soo talust, Reet Linkgrein Piilsi küla Kaara talust, Tiiu Paju puhvet (Yust nyyd OÜ), Raldo Lorits kümblustünn (OÜ Lorest).

Jaaniku laadaplatsile soovisid tulla müüjad ja teenusepakkujad üle Eesti, kuid meil oli kindel soov piirduda Mustvee valla piires tegutsevate külaseltside ja väikeettevõtjatega. Loodame järgmisel aastal korrata, kuid ilmselt toome kuupäeva jaanipäeva eelsesse perioodi. Üks mote on veel, et selline külade käsitööd ja toitu pakkuv organiseeritud turg hakkaks edaspidi käima järgemööda külast külasse ja saadud tulu läheks korraldaja küla eelarvesse mingisuguse konkreetse probleemi lahendamiseks või vajaliku vahendi soetamiseks. Loodame sel teemal Mustvee valla MTÜde ümarlaual külaseltsidega läbirääkimisi alustada.

Päeva kavasse kuulus kaks konkurssi ja üks võistlus.

Koduleiva konkursil osales 7 erinevat leiba: Piret Tomson Tammispää külast “Mitmevilja leib sulatatud juustuga”, Küllike Pärn Avinurme Ülejõe külast 2 erinevat leiba “Laadataadi kapsapiirakas” ja “Laadamemme peenleib”, Kati Ilves Kärasi külast “Sepa talu potisai”, Aili Rohtla Ulvi külast “Kapsaleib”, Virge Roosalu Avinurmest “Köömneleib” ja “Seemneleib”, mis kogus ülakaalukalt osalejate hääli. 

Mustvee valla parim koduleiva küpsetaja on Virge Roosalu.

Koduveini konkursile laekus 7 erinevat veini: Piret Haav Jõemetsa külast “Võilille vein”, Riho Pärn Avinurme Ülejõe külast “Ebaküdoonia vein” ja “Pohlavein”, Klaarika Klemm Ulvi külast “Ploomi-kreegi vein” ja “Õunavein” ning Eero Põllu Karusoo külast “Mustsõstra-vaarika vein” ja “Õuna-aroonia vein”.

Parimaks veiniks osutus “Ebaküdoonia” 2019 aasta kuiv vein, mille valmistaja Riho Pärn sai parima Mustvee valla koduveini valmistaja tiili.

Niitmisvõistlusel osales 8 võistlejat: Anne Kallavus Avinurmest, Katre Pärn Avinurme Ülejõe külast, Andrus Pihlak Piilsi külast, Aili Rohtla Ulvi külast, Henri Holtsmeier Kärasi külast, Meeme Saareväli Vadi külast, Lili Väits Mustveest, Kaja Traks Maetsma külast.

Enne niitmist tehti võistlejatele ohutusalane nõustamine, võistlejad said valida sobiva vikati ja lihvida niitimisoskust. Niitmise triatlonil näidati 5 meetrit käsivikati käsitlemise meisterlikkust ja 10 meetrit muruniidukiga niitmist ning kogu niidetud hein oli vaja kokku riisuda. 

Tänavune jaanipäeva hein oli juba üle küpsenud ehk vanarahva ütlemise järgi “raudnael” on heinas sees, seepärast oli võistlejatel eriti keeruline aja peale käsivikatiga niita ja tuli ette tehnika lagunemist. Kunagine Piilsi kandi parim vikati pinnija ütles viletsas seisus vikati kohta, et kõvemad mehed niidavad ka palja varrega. Nii juhtus seekordki, et võistluse võitjal andis esimene tööriist järele tugevale jõule, kuid ta suutis siiski saavutada parima aja ja töö kvaliteedi suhte. 

Mustvee valla parima muruniitja tiitel omistati Andrus Pihlakale, kelle sünnikodu on Piilsi külas, nii juhtuski, et esimene muruniitmise triatloni võit jäi seekord korraldaja poolele.

Täname arvukat (jaanikut külastas 132 inimest) külastajaskonda, kes olid viisakad ja kultuursed, prügi tekkis vähe ja see oli kõik pandud ilusasti prügikasti. Platsi täiendavat ülekäimist ei olnud korraldajatel vaja teha.

Toetajate hulgas tuleb mainida loomulikult Mustvee Vallavalitsust ja Kohalikku Omaalgatuse Programmi, sest esmakordselt oli Piilsi Külade Seltsil kasutusel oma välitelgid, mis käesoleval aastal sai projektirahastusega soetatud.

Piilsi Külade Seltsi juhatus tänab kõiki nimetatud meeskonna liikmeid, konkurssidel osalejaid, niitmise triatlonil võistlejaid, kauplejaid ja teenusepakkujaid, suuri ja väikeseid muusikuid, toetajaid ja annetajaid ning ilmataati.  

Eelmine
Mustvee valla külade jaanik
Järgmine
Piilsi koolimaja 80. aastapäev

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: